French press ile kahve nasıl yapılmalı?

Evde filtre kahve hazırlamak isteyenler için en kolay yöntem kuşkusuz French Press dir. Sade bir tasarıma sahip olan bu ürün, makinesiz filtre kahve yapmanın en çabuk yöntemidir. Adı her ne kadar French Press olsa da bu ürünün Fransızlarla pek de bir ilgisi yoktur. 1929 yılında İtalyan tasarımcılar Attilio Calimani ve Giulio Moneta’nın ortaya koyduğu bu ürün, o tarihten günümüze kadar popülerliğini koruyup, kahve severlerin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Oldukça basit bir tasarıma sahip olan ürün, makine ile uğraşmadan filtre kahve hazırlamak isteyenlerin bir numaralı tercihidir. French press ile kahve hazırlarken birkaç püf noktaya dikkat etmek, kahvenin lezzetini arttırıyor.

Ürünü seçerken ısı yalıtımı yüksek cama sahip ürünler seçmek, kahvenin soğumadan demlenmesine yardımcı olur. Normal şartlar altında kahvenin 4-5 dakika boyunca demlenmesi gerekir. Böylece kahvenin aroması ve özü, suya geçerek ideal tadı sunar.

Kahve demlendikten sonra üst bastırma mekanizmasını birden bastırmak yerine kademeli ve yavaş olarak bastırın. Bu şekilde kahvenin aromasının tam olarak çıkmasına izin verirsiniz. Aynı zamanda hızlı bir şekilde bastırmak, kahvenin taşmasına da neden olabilir.

En önemli nokta ise kahvenin bu ürüne uygun olarak çekilmesidir. Daha yoğun bir aroma elde etmek için bu konu çok önemlidir. Espresso çekimi bu ürünün filtresi için çok ince olabilir. Doğru çekilmiş kahve, istediğiniz aromayı ve dokuyu elde etmenize yardımcı olacaktır. French press kullanarak kahve hazırlamayı düşünüyorsanız kahveyi çekirdek halinde alarak evde kendiniz de öğütebilirsiniz. Kahvenin tüm aromasını ortaya çıkarmak ve tazeliğini korumak için evde öğütmek daha iyi bir seçenek olacaktır. Canınız kahve istediğinde çekirdeği öğütün, sıcak suyu ekleyin ve bastırarak aromaları ortaya çıkarın.

Roasthane Ekibi

You May Also Like

Comments

Leave a Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>